Przydatne ściegi

Obecnie im maszyna jest nowocześniejsza i ma wyższą cenę, tym więcej posiada ściegów. Kiedyś maszyny posiadały 3 lub 4 ściegi, a teraz maszyny mają od 10 do nawet 250 ściegów. Jeśli poszukuje się zwykłej maszyny do szycia i nie będzie się wykonywało na niej bardzo skomplikowanych czynności krawieckich w zupełności wystarczy około 10 ściegów.

Najczęściej używane ściegi

Ścieg prosty przydatny przy materiałach tkanych. Używa się go marszczenia, fastrygowania, wszywania zamków błyskawicznych, ozdobnych zakładek, obrzucania i zawijania brzegów. Jego odmianą jest ścieg potrójny prosty, którym wzmacnia się szwy w kroku i pachach ubrań lub plecaki. Stosuje się go, gdy zależny nam jednocześnie na elastyczności wytrzymałości.

maszyną szyjąca  ściegiem prostym

źródło: globar.pl

 

Ścieg zygzak jest przydatny do wykańczania nieobrębionych brzegów, naszywania aplikacji, przyszywania guzików. Można prosto zmieniać jego szerokość i długość. Poza tym występuje w wielu odmianach. Najbardziej znany jest potrójny zygzak ( tzw. zygzak złożony) składający się z 3 szwów. Pozwala on na tworzenie bardzo gładkich ściegów, dlatego stosuje się go na przykład przy zszywaniu rozdartych tkanin.

Ścieg kryty służy do obrębiania, skracania spodni, spódnic. Używa się go razem z prowadnicą i sprawia, że szwy nie są w zasadzie widoczne na zewnątrz.

Także ściegiem cerującym zszyje się wszelkie dziury. Przydatny, w codziennym użytkowaniu maszyny.

Zszywanie tkanin elastycznych, obrzucanie dzianin oraz obrębianie umożliwi za to ścieg owerlokowy. Najbardziej przydatne i najczęściej stosowane są ścieg owerlokowy ukośny i zamknięty.

ścieg overlockowy

źródło: husqvarna-viking.pl

Natomiast ściegi elastyczne łukowe, zygzakowate i siatkowe stosuje się szyjąc stroje pływackie lub używając weluru.

Ściegi ozdobne

Istnieje również szereg ściegów ozdobnych. Zalicza się do nich na przykład muszelkowy służący do wykańczania brzegów damskiej bielizny, obrusów, kieszeni czy kołnierzy. Dekoracyjną funkcję spełniają też gęste ściegi satynowe.